Vi bygger om Tunaskolan

Om- och tillbyggnad för en större skola och fler elever.

Kort fakta om projektet

Våren 2022 tog barn- och utbildningsnämnden beslut om den övergripande skolstrukturen på Notviken och Tuna. I beslutet angavs det att Tunaskolan F-9 ska få plats för 600 elever och 100 elever i anpassad grundsskola (tidigare grundsärskolan). Beslutet betyder att det finns ett ökat behov av lokalytor och just nu pågår en behovsanalys och utredning hur om- och tillbyggnationen ska utformas.

Under tiden som ombyggnation planeras och genomförs kommer tillfälliga moduler att användas för skolans behov.

Om- och nybyggnationen på Tunaskolan föreslås ske i två etapper. Först kommer en ny byggnad med två våningar på 4100 kvadratmeter att byggas. Där ska lågstadiet, anpassade grundskolan, två aktivitetslokaler, ett nytt kök och en ny matsal ligga.

I den andra etappen ska delar av nuvarande Tunaskolan byggas om, det vill säga nuvarande kök och matsal. På Tunaskolan finns ingenting att riva, däremot ska husen byggas ihop medan eleverna går där och det är något som behöver planeras och hanteras.

Här bygger vi

Karta som visar var Tunaskolan är placerad i Luleå.

Tillfälliga moduler

Färdigställs nu för inflyttning. Beräknas vara på plats efter årsskiftet 2023/2024.

Tidplan

  • Våren 2022: Beslut togs av barn- och utbildningsnämnden att Tunaskolan F-9 ska få plats för 600 elever och 100 elever i anpassad grundsskola.
  • Hösten 2023: Behovsanalys och utredning gällande om- och tillbyggnation av Tunaskolan.
  • Årskiftet 2023/2024: Tillfälliga moduler redo för skolverksamhet.

Bilder

Tunaskolan

Tunaskolan

Flygfoto över Tunaskolan.

Flygfoto över Tunaskolan, fastighet Mjölkudden 3:36.

Mer om projektet

Beslutet om övergripande skolstruktur för Notviken och Tuna finns att läsa på www.lulea.se/skolstruktur eller i Barn- och utbildningsnämndens sammanträdesprotokoll 2022-04-22


Kontakt

Nyheter från Vårt Luleå

Sidan uppdaterades den 19 maj 2025