Vi bygger säkrare gång- och cykelöverfart över Björkskataleden vid Scania

Vägen avstängd 21 september - 21 oktober 2026

Kort fakta om projektet

Vi ska genomföra vägarbete som kommer att påverka framkomligheten på Björkskataleden. Under denna period är Björkskataleden i höjd med Scania avstängd. Hänvisningar till alternativa vägar finns på plats.

Därför genomför vi arbetet

Vi ska bygga en upphöjd passage för gång- och cykelöverfart vid korsningen. Detta arbete syftar till att dämpa biltrafikens hastighet som i sin tur ska bidra till att skapa en säkrare trafikmiljö för fotgängare och cyklister.

Här bygger vi

Karta som visar var den nya Hertsökolan byggs

Trafikpåverkan

Under period 21 september till 21 oktober är Björkskataleden avstängd i höjd med Scania.

Vi är medvetna om att avstängningen kan innebära en del extra besvär för de som driver verksamhet i området. Det kan periodvis bli stökigt och innebära förändrade körvägar och något längre resvägar.

Vvid Björkskataleden ska det byggas en säkrare övergång för gång och cykeltrafikanter.

Frida Savilahti, projektledare vid Luleå kommun, går hon igenom arbetet vid Björkskataleden där det ska byggas en säkrare övergång för gång och cykeltrafikanter. Från entreprenören Nyab ser vi de som ska utföra arbetet, Rasmus Karlsson och Hampus Melby.

Tidplan

  • September 2026: Byggstart 21 september
  • Oktober 2026: Projektet färdigställs i oktober. Prel. datum 21 oktober
  • Not! Tidplanen kan komma att justeras

Kontakt

Har du frågor om projektet?
Kontakta projektledare Frida Savilahti
frida.savilahti@lulea.se
0920 45 30 00

Sidan uppdaterades den 18 september 2026