Luleå kommun logo

Gymnasieval 2021

Snart dags att välja gymnasieprogram? Missa inte att vi sänder live, chatt med studie- och yrkesvägledare, programmens kortfilmer och våra program som finns på sociala medier. Välkommen till Luleå gymnasieskola och gymnasieval 2021.

På grund av pågående pandemi kan vi inte ta emot besök i gymnasiebyn som vi brukar denna höst. Det innebär att det blir inget vanligt Öppet hus i november som planerat. Vi arbetar därför på att hitta fler sätt att ge bra information om alla våra program.

Livesändning

Måndag 30 november sänder vi från Kungsfågeln och måndag 7 december från Hackspetten och Lärkan. Sändningarna går bara att se live på denna sida, så det är viktigt att du är på plats framför skärmen dessa dagar.

Tider, Livesändningar

Måndag vecka 49: Live från Kungsfågeln

Program

Tid

Teknikprogrammet

8.30-8.50

Industritekniska programmet

9.05-9.25

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

9.40-10.00

Vård- och omsorgsprogrammet

10.15-10.35

Bygg- och anläggningsprogrammet

11.00-11.20

VVS- och fastighetsprogrammet

11.35-11.55

Naturvetenskapliga programmet

13.00-13.20

Matematik spets

13.35-13.55

El- och energiprogrammet

14.10-14.30


Måndag vecka 50: Live från Lärkan och Hackspetten

Program

Tid

Ekonomiprogrammet, ekonomi

8.30-8.50

Estetiska teater

9.05-9.25

Estetiska musik

9.40-10.00

Estetiska bild

10.15-10.35

Estetiska dans

11.00-11.20

Handels- och administrationsprogrammet

12.30-12.50

Hotell- och turismprogrammet

13.00-13.20

 

Chatt

Samma dagar som livesändningarna är igång kan du också ställa frågor till studie- och yrkesvägledare i en chatt. Frågorna som ställs i chatten sparas ner och går att läsa i efterhand. Passa på och fråga proffsen inför ditt gymnasieval!

När kan jag chatta med vilket program?

På måndag 30 november är studie- och yrkesvägledare på Kungsfågeln beredda på frågor om:

  • Bygg- och anläggningsprogrammet
  • El- och energiprogrammet
  • Industritekniska programmet
  • Introduktionsprogram inklusive yrkesintroduktion
  • Matematik-spetsutbildning
  • Naturvetenskapliga programmet
  • Restaurang- och livsmedelsprogrammet
  • Teknikprogrammet
  • Vård- och omsorgsprogrammet
  • VVS- och fastighetsprogrammet.

Måndagen den 7 december är studie- och yrkesvägledarna från Hackspetten, Örnen och Lärkan beredda på frågor om:

  • Barn- och fritidsprogrammet
  • Ekonomiprogrammet
  • Estetiska programmet
  • Handels- och administrationsprogrammet
  • Hantverksprogrammet frisör
  • Hotell- och turismprogrammet
  • Humanistiska programmet
  • Idrottsgymnasiet (NIU och RIG)
  • Introduktionsprogram gymnasiespåret och språkintroduktion
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Chatten är redan nu öppen för frågor om Kungsfågelns program

»» Gå till chatta med studie- och yrkesvägledare

Inspirationsfilmer, samtliga program

Barn- och fritidsprogrammet

 

Bygg- och anläggningsprogrammet


Ekonomiprogrammet

 

El- och energiprogrammet

 

Estetiska programmet

 

Handels- och administrationsprogrammet


Hantverksprogrammet - Frisör


Hotell- och turismprogrammet


Humanistiska programmet

 

Introduktionsprogram


Industritekniska programmet


Naturvetenskapsprogrammet


Matematik - Spets

 

Restaurang- och livsmedelsprogrammet


Samhällsvetenskapsprogrammet


Teknikprogrammet


VVS- och fastighetsprogrammet


Vård- och omsorgsprogrammet


Riksidrottsgymnasie, Nationellt godkänd idrottsutbildning, Lokal idrottsutbildning

Digitala rundvandringar, alla kvarter

Kvarteret Hackspetten

 

Kvarteret Kungsfågeln

 

Kvarteret Lärkan

 

Kvarteret Örnen

 

Kvarteret Staren och Hälsans hus

Programmen på sociala medier


Ekonomiprogrammet


El- och energiprogrammet

Instagram:

https://www.instagram.com/eloenergiprogrammetlulea/länk till annan webbplats

 

Hantverksprogrammet - Frisör


Humanistiska programmet

 

Introduktionsprogram


Samhällsvetenskapsprogrammet


VVS- och fastighetsprogrammet

Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=PeKqPdjE7zklänk till annan webbplats


Vård- och omsorgsprogrammet


Riksidrottsgymnasie, Nationellt godkänd idrottsutbildning, Lokal idrottsutbildning

Kontakta en lärare

Barn- och fritidsprogrammet

Anette Mäkitaavola

072-254 45 53

Helena Turovaara

070-237 42 36


Bygg- och anläggningsprogrammet

Stefan Johansson, yrkeslärare åk 1

Stefan.johansson@skol.lulea.se

070-6772965

Peter Lundqvist, yrkeslärare plåtslageriinriktningen

Peter.lundqvist@skol.lulea.se

070-6163060


Ekonomiprogrammet

Camilla Hansson 070-362 28 99 Inriktning Ekonomi

Mats Lilja 070-585 71 04 Inriktning juridik


El- och energiprogrammet

Stefan Bokvist, lärare och APL ansvarig

Stefan.bokvist@skol.lulea.se

Tomas Norberg, lärare och APL ansvarig

Tomas.norberg@skol.lulea.se


Estetiska programmet

Dansinriktningen – tina.narvaez.martin@skol.lulea.se

Bildinriktningen – linda.henriksson@skol.lulea.se

Musikinriktningen – per-arne.petersson@skol.lulea.se

Teaterinriktningen – annika.sannerstrom@skol.lulea.se

Gymnasiegemensamma ämnen – ulla.stenbom-lundberg@skol.lulea.se


Handels- och administrationsprogrammet

Robert Stubé, arbetslagsledare/kontaktperson

072-450 21 98

robert.stube@skol.lulea.se


Hantverksprogrammet - Frisör


Hotell- och turismprogrammet

Peter Holmbom, arbetslagsledare/kontaktperson

072 –450 21 92

peter.holmbom@skol.lulea.se


Humanistiska programmet


Introduktionsprogram

Cajsa Sundström, lärare

Cajsa.sundstrom@skol.lulea.se

073-8025927


Industritekniska programmet

Tommy Töyrä, lärare

070-6083009

tommy.toyra@skol.lulea.se


Naturvetenskapsprogrammet

Åsa Marklund, förstelärare engelska

Asa.marklund@skol.lulea.se

Kristoffer Nordekvist, förstelärare kemi

Kristoffer.nordekvist@skol.lulea.se

Alf Juhlin, förstelärare matematik

Alf.juhlin@skol.lulea.se


Matematik - Spets

Anna Wedestig

070-3109641

Anna.wedestig@skol.lulea.se

 

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Mattias Eriksson

070-3220928

Mattias.eriksson2@skol.lulea.se

Sofia Nordin, yrkeslärare Bageri och konditori

073-8222269

sofia.nordin@skol.lulea.se


Samhällsvetenskapsprogrammet


Teknikprogrammet

Jonas Engman, lärare

070-3777521

jonas.engman@skol.lulea.se


VVS- och fastighetsprogrammet

Leif Juuso, yrkeslärare åk 1

Leif.juuso@skol.lulea.se

072-2350719


Vård- och omsorgsprogrammet


Riksidrottsgymnasie, Nationellt godkänd idrottsutbildning, Lokal idrottsutbildning

Maria Modig, RIG Basket: 070-293 99 71

maria.modig@skol.lulea.se

Stefan Karolin, NIU Basket: 070-9567365

Stefan.karolin@skol.lulea.se

Andreas Johansson, NIU fotboll: 070-686 40 40

Andreas.johansson@skol.lulea.se

Olivia Pitkänen NIU innebandy

Olivia.pitkanen@skol.lulea.se

Mats Andersson NIU hockey- flickor

070- 341 26 78

Mats.andersson@skol.lulea.se

Jens själin NIU hockey pojkar

072- 236 08 97

Jens.sjalin@skol.lulea.se

Ida Henriksson, rektor: NIU konståkning, NIU kanot, NIU vattenpolo, LIU- individuell idrott, LIU Alpin

070-334 54 70

Ida.henriksson@skol.lulea.se

Lars Bergström LIU hockey

070- 567 90 34

Lars.bergstrom@skol.lulea.se

Har du frågor kring de traditionella skolämnena ska du prata med:

Malin Amnell lärare sv/eng

Senast publicerad: 2020-11-30Senast uppdaterad: 2020-11-30