Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2007-04-04

Vandring

Flakaberget Brändön - Örarna

 


Gå en härlig promenad från Brändöns Centrum till Flakaberget. Fin utsikt över skärgården!

Kuststigen Brändön - Örarna

 


Kuststigen startar vid fiskehamnen i Brändön vid fiskemuséet. Det finns en kortare och en längre promenad längs en vacker kustremsa.

Öppet Följ skyltning
Pris Gratis

Fäbodvallen, Brändön - Örarna

 


Fin vandring till en upptimrade fäbodstuga som finns på fäbodvallen.

Öppet Året runt
Mer info Fäbodvallenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Byavandring Högsön

 


Den årliga byavandringen brukar hållas någon gång under försommaren.

Utflyktskojor Rörbäck

 


Det finns kojor, vilka man tar en promenad till skogs för att besöka. Fråga i receptionen på Rörbäcks Camping var och hur man kommer dit.

Mer info Rörbäcklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
E-post goran.aberg44@telia.com
Telefon 0924-35047 eller 070-395 15 15

Sitt- och eldplatser Jämtön

 


Det finns på några ställen efter Jämtöälven (Vitån), bl a vid Gamla sågen, Revbron och Gammeldamne. Bakvalen vid Gammeldamne är också försedd med en eldplats. Dessutom finns en relativt nyuppförd bakval med tillhörande eldplats alldeles intill skogsbilvägen vid änden av Valptjärnvägen.

Öppet Året om
Pris Gratis
Telefon 0924-311 51 alt 070-534 65 31

Vandra på Hembergsleden Ersnäs

 


Hembergsleden, på och runt Hemberget, en 6 km lång omväxlande vandringsled. Med hjälp av Ledguiden får besökaren information om tjugo preciserade punkter utefter leden. Spångar finns utlagda vid de sankare partierna och rastbänkar finns på lämpliga ställen. En grillplats finns på Hembergets sluttning mot norr. Starten finns vid Gläntan (Skidstadion)
Ledguiden säljs hos:Nattugglan, Bäcktorpsvägen 81, tel 0920-311 10 Svedjekojan

Öppet Sommar och höst
Pris Ledguiden: 20 kr
Telefon 0920-311 10
Adress Bäcktorpsvägen 81

Ännu lever jordbruket Hindersön

 


I Ostisund som är huvudbyn på Hindersön ligger Ostigården. Den betraktas som den äldsta gården på ön, med anor från tidigt 1500-tal. Där bedrivs fortfarande jordbruk med kreatur. Det är det enda levande skärgårdsjordbruket norr om Roslagen. Kreatursbesättningen består av fjällkor och äntligen får kalvarna gå ut på grönbete.

Vandra längs Persöfjärden


Koppla av en stund och ta en vandringstur längs Persöfjärdens strand. Upplev det rika fågellivet och rasta i något av de vindskydd som är placerade runt fjärden.

Kojor Jämtön

 


Sex stycken med tillhörande eldningsmöjligheter, en vid Flakabacken (intill Elljusspåret), en vid Brängstjärn, en vid Yttre Kvarnträsket, en på den s k Storheden ("Stället"), en på Norralandet mellan Brännlandsvägen och Jämtöfjärden (Lotta-kojan) samt en relativt nära Stentippen (Claes-kojan) finns för allmän användning.

Öppet Året om
Pris Gratis

Vandringsled Jämtön

 


Under sommaren 2004 har en vandringsled färdigställts, vilken omfattar en vandring från Rörbäck till Högsölinjen. Planen är att den så småningom skall förlängas ända till Avafors. Leden löper längs vägar, skogsbilvägar, gamla kör- och kärrvägar och ibland i obanad terräng efter en nybruten stig. Längden mellan Rörbäck och Högsölinjen är ca 15 km. Den är uppmärkt med impregnerade stolpar och stolparna är målade i toppen. Självfallet är det också möjligt att vandra leden i olika kortare etapper. När det gäller själva "skogsdelen" så börjar den i änden av Kronkilvägen, vilken väg "avviker" från Rörbäcksvägen ett par km från Rörbäck och i östlig riktning från densamma. Från slutet av Kronkilvägen kommer man så småningom fram till änden av Valptjärnvägen, vilken väg "avviker" från gamla riks 13 vid Metträskbacken i sydlig riktning. Man kan från Valptjärnvägen därefter ta sig vägledes och därefter skogsledes (efter östra sidan av Jämtöfjärden) ta sig mot E 4 och över densamma i nordlig riktning samt sedan efter Brännlandsvägen efter Norralandet i riktning mot Högsölinjen.

Öppet Året om
Pris Gratis
E-post eskiljohansson@gmail.com
Telefon 0924-311 24
Adress Lavikvägen 63, Jämtön

Vandringsled efter Aleån Ersnäs

 


Vandringsleden startar vid E4-bron över Aleån och går västerut (uppströms) till bron vid Klubben.Leden är ca 3 km lång och ungefär halvvägs finns en grillplats. Där finns också rejäla spår efter bäver.Leden är tämligen igenväxt i sin västra del (längst bort), det planeras en röjning i sommar (2006).

Öppet Vår, sommar, höst

Vandringsturer i Niemisel


Vi har gott om vacker natur i Niemisel. Vi har vandringsleder till bergen snipen och snöberget. Fina turer kan man ta till Lillstrycken och Långforsen, där det finns timrade stugor att gå in och elda i. Där finns även bastu med kanske ett uppfriskande dopp i älven strax bredvid. Flera timrade raststugor och vindskydd finner du efter råneälven. Alla timrade stugor efter Råneåälven i Niemisel är öppna och gratis. Man behöver inte förboka dem.
Senast publicerad av: $displayName
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Fredag 25 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)