

Vi har en stor och härlig gård med många möjligheter. Det finns stenar, stubbar, stockar att balansera och klättra på. Dessutom finns trähästar, båt, lekborg och sandlåda att leka med. Vi har ett uterum för snickeri, målning eller vad fantasin erbjuder, samt att vi har även en grillplats och en fin grillstuga för matlagning och mysig samvaro.
Vi finns på Kronanområdet.
110328
Hej!
Ljuset har definitivt återvänt och det är jätteskönt. Just nu ser jag fram emot den årstid som är så unik här uppe i norr, vårvintern även kallad "den femte årstiden" och som inte finns någon annanstans. Gnistrande sol på kall snö, det börjar bli varmt i luften.. Härligt!
Verksamheten ser fram emot många fina utedagar.
Då jag träffade personalen idag reflekterar jag att det är spännande att få leda en "I Ur och Skur" verksamhet i Luleå. Barn- och Utbildningsnämnden har givit verksamheten unika förutsättningar i och med den Avsiktsförklaring som antogs av nämnden i december 2009. Detta utifrån att nämnden anser att det är kvalitet att kommunen har en "egen" "I Ur och Skur" förskola. Med denna avsikt i ryggen så har verksamheten goda villkor och förutsättningar för vidareutveckling. Det här är jättekul. Vi fortsätter utveckla profilen "I Ur och Skur" och härnäst görs ansökan om Grön Flagg som innebär startskott för ett systematiskt och långsiktigt miljöarbete i verksamheten.
Gunvor Ek
Rektor