

Vecka 46, 47 0ch 48
Låt era elever få uppleva skillnaden mellan en skoldag nu och förr, en garanterad annorlunda och något omskakande upplevelse för eleverna.
Vi befinner oss på 1880-talet och den ambulerande lärarinnan har kommit till vår by. Barnen måste nu skickas till skolan, fastän det anses onödigt. Barnen borde vara hemma och arbeta på gården nu när julen nalkas och det är så mycket att göra.
På 1880-tal när lärarinnan kom fick hon hysas in i någon gård i byn, och man var också tvungen att upplåta en skolsal i varje by. Skolsalen var ofta hemma hos någon, kanske i gårdens sal som ändå inte användes annat än till stora händelser så som jul, bröllop, dop och husförhör.
Den här lärarinnan är ny och ryktet säger att hon är sträng men rättvis. Hon är också ganska snäll, hon agar inte barnen i onödan.
Kommer era elever att klara "snygghetsinspektionen" som lärarinnan gör varje morgon? Och hur är det med "surret" i klassrummet? Här får man inte yttra ett ord innan man fått ordet!
Temadagen innefattar också julpyssel som ljusstöpning och kristyrtillverkning och den sträcker sig mellan 9.00-13.00, lunch ingår ej i priset. Barnen får ta med sig matsäck hemifrån (eller från skolan) som man gjorde på 1880-tal. Försök att få barnen att ta med så "tidstypisk" mat som möjligt, exempelvis smörgåsar inslagna i smörpapper glasflaskor med mjölk i och dylikt.
Temadagen kostar 60 kr/elev, mini antal 10 elever. Ifall ni är färre än 10 elever kostar dagen 600 kr.
Bokning och information hos Zara Johansson på tfn 45 46 22 eller 070-529 40 42