Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2008-03-19

29 000 passeringar vid spårstarten på Ormberget under februari i år

I februari har 29 000 passerat starten för skidspåren på Ormberget, och i januari ca 23 000.
Antalet åkande i spåren på Ormberget har ökat kraftigt sen förra året, se tabell nedan. Normalt brukar ungefär 500 personer/dag i snitt passera starten under vardagarna och på helgerna ungefär 1500 personer/dag. Under den här vintern har de återkommande blidorna gjort att det även under vardagarna varit upp till 1500 personer i snitt eftersom det funnits ett uppdämt behov då det varit dåligt väder på helgen.

Glenn Robarth och Thomas Lundbäck som arbetar på Ormberget säger att det är väldigt mycket folk i spåren och även i backen. De nämner att i backen har man sålt lika många säsongskort som föregående vinter trots att säsongen kom igång så sent i år på grund av ovanligt varmt väder.

Antalet passerande

2007

2008

Januari 20 000 23 000
Februari 18 000 29 000
Här håller Glenn och Thomas på att pista slalombacken på Ormberget
Dela
Senast publicerad av: Lena Hedberg
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Torsdag 24 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)