

Ljusa kvällar då det är behagligt med bastubad eller fiske.
- De som normalt inte färdas i skärgården borde ta chansen i sommar. Det är en väldigt annorlunda miljö och det finns mycket fint att uppleva för den som vill utforska Luleå skärgård, försäkrar Göran Wallin, avdelningschef för skärgård och friluftsliv på Fritidsförvaltningen på Luleå kommun.

Den som inte har egen båt kan åka med turbåten M/S Kungsholm och dess skeppare Lennart Hennix, eller med någon av de andra båtar som trafikerar Luleå skärgård sommartid.
- Vi har ökat tillgängligheten. Tanken är att trafiken inte bara ska passa turisterna utan också sommarstugeägarna. De ska kunna lämna sina egna båtar och förbilliga sitt resande. Av miljöskäl är det bättre om folk tar turbåten i stället för sina egna snurrabåtar, säger Wallin.
Det är enkelt att hitta egna smultronställen, men det finns också några etablerade platser att ta sikte på:
Klubbviken på Sandön är det mest populära allmänna samlingsstället med restaurang och fina bad. Hit går flera dagliga båtturer från Södra Hamn under högsommaren. Här finns också välutrustade stugor att hyra, med elström och badrum samt ytterligare några lite enklare stugor som endast hyrs ut sommartid.
Junkön har ett skärgårdsmuseum, där det finns stugvärdar hela sommaren. På ön finns också bofast befolkning.
Altappen har ett museum om järnsmältverket och det stora sågverk som totalförstördes av brand 1908.
Småskär har den nordliga skärgårdens äldsta kapell, från 1720.
På Brändöskär finns ett gammal kapell, konstnären Ola Taubes galleri och Erik Marklunds uppseendeväckande Kristusfigur. Ön har karg natur och obruten horisont mot Finland.
Rödkallen längst ut i havsbandet finns den gamla fyrplatsen med lotsbostad och fyr.
På Hindersön finns konferensanläggningen Jopikgården och det enda skärgårdsjordbruket norr om Stockholm. Man kan åka guidade turer på ön på traktor, cykel och fyrhjuling. Ön har de flesta av skärgårdens cirka 70 bofasta.
- Här är en livskvalitet utan like, försäkrar Stig Grahn, en av dessa bofasta och ordförande i Luleå skärgårdsförening.
På Kluntarna finns två stugor med fyra bäddar vardera och en med tio bäddar. I anslutning till dem finns stugvärdar under sommaren. På ön finns också två bastur att boka, samt ett naturinformationsrum som berättar om Luleås unika skärgård i allmänhet och Kluntarna i synnerhet. För fritidsbåtarna finns en rejäl brygga och bojar att ankra vid.
Småskär och Brändöskär har en hyrstuga med fyra bäddar och bastu vardera. På Brändöskär finns även ny bastu, vedförråd, toalett och upprustad grillplats.
På Junkön finns två stugor att hyra med fyra bäddar i vardera. Här finns också bastu, dusch och toalett mm.
Klubbviken Havsbad har sex välutrustade och vinterbonade stugor med badrum samt femton lite enklare stugor som endast hyrs ut sommartid.
I Luleå skärgård finns cirka 750 öar på mer än 200 x 200 m och ungefär tusen mindre holmar. De yttersta öarna ligger cirka 25 km från Luleå centrum. Medelvattendjupet i Luleå skärgård är nio meter och maxdjupet är cirka hundra meter. Luleå kommun har totalt 200 mil kust och 22 småbåtshamnar.