Fråga Olga - Luleå kommuns webbassistent
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2010-08-16

Stora Stenträsket

Webbadress till Stora Stenträsket - www.lulea.se/storastentrasket
Information about Stora
Stenträsket in english

Aktuellt vid Stora Stenträsket

Renovering planeras hösten 2010


Under hösten 2010 kommer anläggningen vid Stora Stenträsket att genomgå en renovering. På grund av denna renovering kommer anläggningen stängas för säsongen den 12:e september. Sista dag för incheckning är alltså 11/9.

Onlinebokning av stugor och fem husvagnsplatser framflyttat till vintern 2011


Tyvärr har vi tekniska problem med online-bokningen och därför har möjligheten att boka stuga och husvagnsplats online flyttats fram till vintern 2011.  

För bokning av stuga eller husvagnsplats vid Stora Stenträsket, vänligen kontakta Johnny Engman på 070-299 30 12.

Nya stug- och husvagnspriser vid Stora Stenträsket


I februari bestämdes de nya priserna vid Stora Stenträsket av kommunfullmäktige och de börjar gälla omgående. Vid alla bokningar och övernattningar gäller nu de nya priserna. Se de nya priserna
Ett par i en båt drar upp en fin röding i båten

Fakta Stora Stenträsket


Stora Stenträsket ligger ett par mil norr om byn Niemisel i Luleå kommuns norra del. Det är ett fiskevatten rikt på röding och regnbåge mm. Här finns stugor att hyra eller plats att campa på så att man kan stanna i flera dagar. Vill man bo i stuga är det bäst att boka i förväg, ska man campa är det oftast bara att komma och ställa upp sin vagn eller sin husbil.

Här finns roddbåtar att låna gratis. I den gemensamma storstugan kan fiskehistorierna utväxlas medan maten lagas och i bastun kan de bres på ännu mer. 


Öppettider


Anläggningen är normalt öppen mellan första helgen i mars, då det är fiskepremiär, fram till september eller oktober.

Större sällskap såsom tex personalgrupper, företag, föreningar mm kan också hyra in sig på Stora Stenträsket. Då bjuds gästerna på det bästa från naturens eget skafferi, älg- och renfilé eller stek och naturligtvis regnbåge och röding i alla dess former.

Sommar som vinter - det är lika trevligt året runt på Stora Stenträsket! 

Strövstigar och iordningställda eldplatser för korvgrillning och fikapauser finns i nära anslutning till sjön. 

Senast publicerad av: Lars Mandahl
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
fredag 3 september 2010
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)