Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2012-04-18

Hälsa på lika villkor

I mars 2010 har en nationell befolkningsundersökningPDF (pdf, 130 kB) genomförts av Statens folkhälsoinstitut. Luleå kommun har köpt tilläggsenkäter. 7200 skickades ut och 3823 har svarat, 53 procent.
 
Enkätsvaren redovisas för åldersgrupper och kön. Det finns viss socioekonomisk viktning av några frågor. Uppgifter finns även på bostadsområdesnivåPDF (pdf, 200 kB) med uppdelning efter skolans upptagningsområden. Det är samma indelning som redovisas i bland annat Välfärdsredovisning 2009. Till rapporten Hälsa på lika villkor? finns även tabellbilagorPDF (pdf, 170 kB).
 
Undersökningen visar bland annat
  • Luleåbornas hälsa har förbättrats sedan 2006.
  • Kvinnornas psykiska välbefinnande har ökat, speciellt för de yngsta.   
  • Luleå skiljer sig oftast inte från riket. Det är ibland lite bättre resultat, ibland lite sämre. Även i Luleå har kvinnor sämre hälsa än män. Sedan 2006 har dock skillnaden minskat något.
  • Övervikt och fetma fortsätter att öka. Fler än sex av tio luleåmän över 30 år är överviktiga eller har fetma.
  • I de flesta åldersgrupperna når knappt hälften upp till den rekommendationen om minst 30 minuters fysisk aktivitet per dag.
  • Andelen som röker dagligen fortsätter att minska med undantag för män över 45 år.
  • Andelen med riskabla alkoholvanor det vill säga de som dricker mycket och ofta är högst i åldersgruppen 16 — 29 år. Andelen har dock minskat sedan 2006. Bland män över 45 år har fler riskabla alkoholvanor 2010 än 2006.
  • Tilliten till andra har ökat sedan 2006 och ökningen är störst bland unga män.
  • Skillnaderna mellan bostadsområdena är relativt små, men de finns. Män i Centrum och kvinnor i Gammelstad mår bäst. Sämst hälsa har män i Råneå och kvinnor på Hertsön.
  • Undersökningen visar skillnader i hälsa mellan dem med kort och lång utbildning där de med lång utbildning oftast har en bättre hälsa och bättre levnadsvanor. Arbetslöshet har en ännu större betydelse för upplevd hälsa.

Rapporten kommer att används för planering av åtgärder. Exempelvis att vara en del i det pågående arbetet med att ta fram kommunövergripande program. Men förhoppningsvis kommer även andra aktörer att använda sig av uppgifterna.

Lulebornas hälsaPDF (pdf, 900 kB)

Senast publicerad av: Stefan Larsson
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Onsdag 23 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)