Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2009-05-28

Fylking och Aschberg i Luleå på lördag

På lördag den 30 maj kommer Gert Fylking och Roberg Aschberg till Luleå på sin vandring från Ystad till Haparanda.
I kampen mot prostatacancer vandrar Robert Aschberg och Gert Fylking från Ystad till Haparanda på 100 dagar. Syftet med den 180 mil långa vandringen är att uppmärksamma Sveriges vanligaste cancerform, sprida information om frågan och samla in pengar till kampen mot prostatacancer.

Möt upp


Lördag den 30 maj har vandringen nått Luleå.
Du som vill är välkommen att följa med dem på gemensam inmarsch till Kulturens hus. Samling vid Konsum på Bergnäset kl 12.15.

Direktsändning från Luleå


På söndag den 31 maj blir det stort pådrag på Nytorget utanför Åhléns inför kvällens direktsändning som kan följas på storbildsskärmar. Aktiviteterna startar redan kl 16.30. Du träffar Luleå Hockey, Plannja Basket, Luleå Basket med flera.

TV-sändningen på TV8 börjar kl 19.00.

Läs mer om kampanjen Ystad till Haparandalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Dela
Senast publicerad av: Monika Aunes
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Tisdag 22 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)