Enklare för nya livsmedelsföretagare
Från den första december 2009 krävs inte längre någon godkännandeprövning enligt livsmedelslagen för att starta ett livsmedelsföretag. Godkännandeprövningen ersätts av ett krav på anmälan som innebär en enklare handläggning.
Från och med den första december 2009 så kommer så gott som alla nya livsmedelsverksamheter (utom animalieanläggningar som mejerier, styckningsanläggningar och slakterier) att registreras iställer för att godkännas. Det gör att det kan gå snabbare för företag att starta. Två veckor efter att ett företag anmält sin verksamhet får företaget öppna om inte miljökontoret meddelar något annat innan dess. Reglerna i övrigt när det gäller krav på lokaler och egenkontroll är detsamma som tidigare.
Ansvaret att alla krav uppfylls ligger som tidigare på företaget och då företagen inte längre kommer att godkännandeprövas före man öppnar är det väldigt viktigt att företagen sätter sig in i vilka krav som gäller, så att man inte gör misstag i t ex byggandet av lokalen och drabbas av krav på ombyggnationer när miljökontoret kommer på inspektion.
Läs mer på våra sidor om Livsmedel för företagare.