Nu bygger vi nytt! Besök vår utvecklingsblogg!länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Länk till Luleå kommuns startsida
Senast uppdaterad: 2007-08-06

100 000 till projektet Digitala minnen

Projektet "Digitala minnen", ett samarbete mellan Medborgarkontoret i Råneå och Sunderby folkhögskola, har beviljats 100 000 kr av den statliga myndigheten Centrum för flexibelt lärande, CFL.
"Digitala minnen" är ett projekt där deltagare får lära sig att använda datorer, Internet och andra digitala hjälpmedel för att öka livskvalitén i vardagen. Deltagarna lär sig dessutom att dokumentera lokalhistoria, berättelser och minnen ur sina egna liv.

Hela projektet kommer att kunna följas via en blogg som är under uppstart. Materialet som deltagarna arbetar med kommer också att publiceras på www.lulea.se.
 
Under våren har nybörjarkurser i data- och Internetkunskap pågått på Medborgarkontoret i Råneå. Daglediga och pensionärer har med stor entusiasm lärt sig mer om den virtuella världen. Projektledarna Gerd Nordmark och Terese Lantto såg ett stort intresse för kultur och historia bland deltagarna. Ur detta föddes projektet "Digitala Minnen" där man kombinerar historia med datakunskap.
 
Kursen består av sammankomster på Medborgarkontoret i Råneå, studiebesök och eget arbete.

Är du intresserad av att vara med? Kontakta Terese Lantto 0924-575 64.

Dela
Senast publicerad av: Monika Aunes
Luleå kommun, 971 85 Luleå, växel 0920-45 30 00 | webbredaktionen@lulea.se
Tisdag 22 Maj
 

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)