Länk till Luleå kommuns startsida
Ersnässkolan
 Ersnässkolans emblem
Senast uppdaterad: 2011-08-15

Fritidshem

FRITIDS


Ersnässkolans fritidshem ligger naturskönt mitt i samhället. Vi har en väl utbildad personal, 1 förskollärare och 1 fritidspedagog. Fritids och förskoleklass delar lokaler för sin verksamhet. Vi har bra och ändamålsenliga lokaler.

I skolan finns gemensamma lokaler som matsal och personalrum. Skolgården är barnens lekplats, fotbollsplan, gungor, klätterställning, asfaltyta, gräsyta ,mm har eleverna tillgång till.
 

Det finns möjlighet att spela spel på fritids.

Det finns möjlighet att spela spel på fritids.

Bild på elever.
Bilder på elever.

Det var full aktivitet när fritids hade skrotveckor. Det byggdes robotar, bildar, hus mm. Vt -09

Målsättning:


Personalen på fritids arbetar för att skapa en miljö som främjar trygghet, social medvetenhet och självständighet. Barnen får lära sig att visa varandra hänsyn, empati och respekt, dvs social- kompetens. Barnen uppmuntras till att ta egna initiativ. Vår uppgift är att komplettera skolans arbete och erbjuda en meningsfull fritid för barnen och stödja barnen i sin utveckling. Verksamheten skall utgå från varje barns behov.

Vårt mål är att genom ständig skiftning mellan teori och praktik, nå de formulerade mål i Lpo-94 och rekommendationer som finns gällande fritidshem. I  Allmänna råd för fritidshem står det att fritidshemmet är ett viktigt komplement till skolan för att skapa mångsidighet, helhet och kontinuitet i barnens utveckling och lärande. Där står också att verksamheten bygger på att barns socialisation och utveckling sker i grupp.

Viktiga mål på fritids
• Utveckla samarbetet mellan hemmet och fritids
• Att få barngruppen att fungerar ihop.
• Att få barnen att ställa upp på sina kompisar
• Våga vara ärlig
• Kunna be om ursäkt
• Ha respekt för andra människor
• Vara rädd om Fritids material
• Känna sig trygg bland personalen och på Fritids.
 
Vi vill utveckla ett nära samarbete mellan skolan och fritids och mellan hemmet och fritids.

Bygga bilbanor och ramper är kul.

Bygga bilbanor och ramper är kul.

Verksamheter:


Vi har en stor skolgård med många olika lekutrustningar för vår utevistelse.
Barnen får prova på skapande verksamhet i olika former. De lokaler vi vistas i erbjuder barnen möjligheter att i hög utsträckning välja egna aktiviteter. Man kan spela spel, rita, måla och sy, läsning, mm. Det är också viktigt att ge den fria leken rum. Varje eftermiddag erbjuder vi en aktivitet. Aktiviteterna är frivilliga att delta i.

Då skoldagen består av en massa måsten så känner vi att barnen behöver kunna styra över vad de själva vill göra under eftermiddagen, i demokratisk anda.
 

Fasta Aktiviteter under året:

·         Påskpyssel

·         Julpyssel

·         Halloween

Legorummet är en höjdare.

Legorummet är en höjdare.

Bild på elev.

Under städpatrullen finns det flera olika uppdrag, dammsuga och sortera är några av dem.

Bild på elever.

Det kan vara riktigt roligt att städa.

Bild på elever.

Det är roligt eftersom det blir lätt att hitta alla saker.

Senast publicerad av: Monica Lindehag

Språkhjälp

Har du svårt att förstå vissa ord på webbplatsen eller vill du få det översatt till annat språk? Markera ordet och välj språk.
Hjälp



Supported by © IT Key Solutions (patent pending)