Gammelstads kyrkstads officiella webbplats
Utskriftsversion
Senast uppdaterad: 2008-04-28

Aktiviteter

på Hägnan

Friluftmuseet Hägnan erbjuder en mängd aktiviteter och upplevelser för stora och små, företagsgrupper och privat året runt.

Dramavisning


Följ med på en resa genom seklen med kunniga guider, iförda i tidstypiska kläder, på dramatiserad tur.

Gör en visit till 1700-talet och träffa torparfamiljen och kloka mor Hulda, besök 1880-talets välbärgade bondgård och storgårdens piga. Upplev 1920-talet i Peri- hanscha gården, och sluta i 1940-talets välsorterade lanthandel.
Pris: från 1200:-

Guidad visning av friluftsmuseet Hägnan


Hägnan erbjuder också guidning/ museivisning av Hägnanområdet och gårdarna.
Pris: från 1200:-

Tidernas-mat guidning- med smakprov från tre sekel


Upplev gångna sekel med alla sinnen. Känn smaker och dofter från förr på tidernas matguidning.
Pris: från 1500:-

Visning av kyrkstaden & friluftsmuseet Hägnan


Möjlighet finns att boka guidad visning av både kyrkstaden och friluftsmuseet Hägnan. Mer detaljerad information om guidade turer i världsarvet finns i menyn till vänster.
Pris: från 2500:-

Skolvisningar


För skolor i Luleå kommun erbjuder vi guidade visningar på friluftsmuseet Hägnan och/ eller i världsarvsområdet för skolpriset 400 kr. För inforamtion och bokning kontakta Visitor Centre

Läs mer om Hägnans skolaktiviteterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Prova-på hantverk


Baka i vedeldad ugn
Smid i smedjan
Kärna ditt eget smör
Baka struvor
Stöp ljus*
Åk spark*
Tova ull
Kristyrer
*säsongens special
Pris: från 120:-/ person (minimiantal 10 personer)

Lagtävlingar


Genom att utmana varandra i gamla tävlingar som fortfarande är populära utvecklar och stärker vi lagkänslan samtidigt som vi får skratta och ha trevligt.
Exempel grenar att välja mellan: Kasta stövel eller hästskor, göra upp eld med eldstål, spika ner en spik på tid, kasta boll i hink eller i prick skjuta prick med slangbella eller armborst styrkelekar- lyfta stol eller dra slätkäpp gissningslek på gamla föremål liten tipsrunda dragtävling
Pris: från 150:-/ person

Hyr konferenslokal


Med enklare utrustning
Pris: 700:-/dag

Personaldag i världsarvet och på Hägnan


Tillbringa er personaldag på friluftsmuseet Hägnan

Till bokningsformuläröppnas i nytt fönster

Läs mer om friluftsmuseet Hägnanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Visitor Centre, Kyrktorget 1, 954 33 Gammelstad
Tfn 0920-45 70 10 | gammelstad@lulea.se
Länk till bokningsförfrågan av guide och aktiviteter
Länk till sida där du kan beställa broschyr
Länk till sida där du kan ladda hem broschyr